Z miłości do ludzi

Wśród nominowanych do prestiżowej Nagrody Anioły Farmacji i Anioły Medycyny – jedynej w Polsce nagrody społecznej, non profit, przyznawanej przez pacjentów tym lekarzom i farmaceutom, którym chcą podziękować za ich wyjątkową opiekę i pomoc – znalazła się mgr farm. Anna Sak z Apteki  Remedium, ul. Rynek 11a, Skierbieszów.
Pacjenci przysyłali swoje zgłoszenia do miesięcznika „Moda na Zdrowie”, partnera merytorycznego Nagrody, gdzie drukowane były specjalne kupony. Głosowali też przez stronę Fundacji Anioły Farmacji i Anioły Medycyny, organizatora całego przedsięwzięcia. Docenili panią Annę za otwartość, życzliwość, fachowość i ogromną klasę. Anna Sak prowadziła swoją aptekę z mężem – to on sprawił, że przeniosła się tu z Hrubieszowa. Po śmierci męża – pomaga jej córka, także farmaceutka. – Kocham swój zawód – mówi nam pani Anna – pracuję w zawodzie nieprzerwanie od dyplomu w 1964 roku. A odkąd pamiętam, zawsze chciałam być farmaceutką – uśmiecha się. – Chodziłam z mamą do malutkiej, wiejskiej apteki. Tam pracowała cudowna pani magister, chciałam robić to co ona. Myślę, że ludzie czują, jeśli ktoś lubi to, co robi, jest kompetentny. Pewnie dlatego przyjeżdżają do mnie nawet z innych miejscowości, czasami tylko po to, żeby o coś zapytać.
– Mają do pani zaufanie.
– Doceniają profesjonalizm. To nie jest zawód dla przypadkowych osób, jeśli ktoś się tu znajdzie z przypadku, morduje się i on i pacjent. A jeśli ma się do tego umiłowanie, można pracując odpoczywać i czerpać przyjemność z życia, chociaż większość czasu spędza się w jednym miejscu. W swojej wymarzonej aptece w niewielkim Skierbieszowie.
Pani Anna Sak powtarza młodszym kolegom, że apteka ma być dla pacjenta synonimem bezpieczeństwa, on ma się w niej dobrze czuć. Nie musi niczego kupować. Może porozmawiać o czymkolwiek, jeśli akurat tego potrzebuje. – Apteka to szczególne miejsce, nie może służyć jedynie do zarabiania pieniędzy – tłumaczy. Swoją urządziła w starym stylu, tak aby była miejscem klimatycznym – to sprawia, że i ona dobrze się tu czuje, i pracownicy, i pacjenci. – Wiem, że jestem na swoim miejscu – zapewnia. Pacjenci też to widzą, dlatego tak wielu oddało na nią swoje głosy.
Laureatów nagrody poznamy 10 lutego na uroczystej gali rozdania Nagród Anioły Farmacji i Anioły Medycyny w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Galę uświetni występ Kate Liu, laureatki Konkursu Chopinowskiego, ulubienicy publiczności, która przygotowała repertuar specjalnie na to wydarzenie. Bilety można kupić w kasach Filharmonii lub na bilety24.pl Relacja z uroczystości oraz portrety laureatów znajdą się w marcowym wydaniu „Mody na Zdrowie” oraz na stronie fundacja-anioly.org.
RK